26.09.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

Üretici kazansın Tüketici kazansın

İsmail ATICI

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

İsmail Atıcı – Milas Ziraat Odası Başkanı
Değerli Çiftçi Kardeşlerim,
Bu kavurucu yaz sıcaklarında her alanda tarımsal üretim faaliyeti sürdürerek milli ve yerli ekonomiye yaptığınız katkılardan dolayı minnet ve şükranlarımı sunarım.
Ayrıca, sizlere bu köşeden seslenmeme fırsat veren Milas Süt Birliği Başkanına ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.
Değerli üreticilerimiz bu yaz aylarının zor geçeceği son bahar ve kış aylarından belliydi. Kurak bir kış mevsiminden sonra kuraklık sıkıntısının yaşanmaması için Ankara’da, Aydın’da, Muğla’da ve Milas’ta başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları, Valilik, Kaymakamlık ve yöre Milletvekilleri nezdinde ilçemizde çiftçilerimize su sağlayacak baraj ve göletlerin acil olarak yapılmasını hem sözlü hem de yazılı olarak dile getirdik. Mevcut barajlardaki su seviyelerinin kuraklık nedeni ile dolmamış olmasına rağmen yinede hem Geyik hem Akgedik hem de Derince barajlarından su talebinde bulunduk.
21 Nisan tarihinde DSİ Bölge Müdürlüğü’ne Ak Parti İlçe Başkalığı, Kırcağız, Savran ve Yaşyer Muhtarları ile birlikte su talebinde bulunduk. Ancak teknik olarak doluluk oranı bakımından imkansız olduğu DSİ Bölge Müdürlüğü Teknik Heyeti gerekçeleri ile anlattı. Çiftçilerimizin mağdur olacağı, arazilerin boş kalacağı veya mevcut yer altı sularıyla bu tarlaların sulanması durumunda arazilerin tamamen çoraklaşacağı ve verimsiz hale geleceği anlatılarak hiç olmazsa Akgedik’ten 5 milyon metreküp, Derince’den 5 milyon metreküp su bırakılarak kısıtlıda olsa çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamaya çalışmamız da bir işe yaramadı. Çükü baraj seviyeleri çok düşük olduğundan böyle bir imkanımız kalmadı. Ayrıca Muğla DSİ Şube Müdürü ve Kaymakamlıkta yapılan bir dizi görüşmeden sonra en zor haberi çiftçilere vermek zorunda kaldık. Sarıçaydan su bırakılamayacak çiftçilerimize su yok cümlesini söylemek bizleri derinden yaraladı. Bunun ne demek olduğunu ancak çiftçilik yapan, tarımla geçinen insanlar anlar. Özellikle Oda Başkanı olduğum günden beri yaz aylarında Geyik barajıyla, Akgedik barajı, Kırcağız köprüsü ve Örtülü köprüsü arasında mekik dokuyan birisi olarak en çok ben üzüldüm. Bu bölgede sarı çaydan sulama yapan sağduyulu üreticilerimiz bunu çok iyi biliyor.
Ancak sarı çaydan su salmakla bu işin sürdürülemeyeceğini artık anlamamız gerekir. Asıl hedefimiz bu bölgeleri sulayacak Yeniköy-Eşence barajlarının biran önce çiftçimizin hizmetine sunulması gerekiyor.
Bu konuda Milas Ziraat Odası olarak yaptığımız sözlü ve yazılı başvurular yıllardır sürdürülmektedir. Son yıllarda Ak Parti teşkilatı ve İktidar Milletvekillerimiz, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız çalışmalarını hızlandırmıştır. Çiftçilerimizin haklı talebinin farkındalar. Dileğimiz bu hızlı çalışma sekteye uğramadan sürdürülsün ve çiftçilerimiz suya kavuşsun.

Değerli üreticilerim,
Bakanlar kurulu kararıyla bazı hayvancılık ve tarım ürünlerinde gümrük vergilerinin indirilerek bu ürünlerin ithalatının önünü açmak istenmesine sizlerin adına tepki gösterdik.
4 Temmuz 2017 günü Milas Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda yaptığımız basın toplantısıyla bu kararların gözden geçirilmesini istedik. Çünkü enflasyonu düşürmek için gümrük vergilerinin düşürülerek ürün ithal edilmesi Türkiye tarımını bitirir. Hele hele hasat döneminde buğday, arpa, mısır gibi ürünlerde gümrük vergilerinin düşürülmesi piyasayı tedirgin etmiş hububat piyasasını bozmuş sanayici, tüccar-üretici zincirini koparmıştır. Ayrıca yıllardır hayvancılık destekleri ile üretim patlaması yapmış süt ve et piyasasını tedirgin edecek üreticiyi üretimden vazgeçirecektir. Bu filmi hep birlikte 2007-2008 yıllarında yaşamıştık. Sonuç ne oldu et ithalatı hiçbir şeye çözüm olmadığı gibi 1 milyon ineğin mezbahaya gitmesine sebep oldu. Çiftçilerimiz aynı filmi bir daha görmek istemiyor. Siz et fiyatlarını düşürmek istiyorsanız bir tek yolu var. Maliyetleri düşürün ve Türk çiftçisini desteklemeye devam edin. Üretici kazansın – Tüketici kazansın.
Değerli çiftçilerim dünyanın en zor ve en meşakkatli mesleği olan çiftçiliği, mesai kavramı olmadan, tatil yapmadan, izin kullanmadan gece gündüz sıcak soğuk demeden sürdürmenizden dolayı sizleri kutluyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ürününüz bol ve bereketli olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ