26.09.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

ÖRGÜTLÜLÜK BÜYÜK ÖNEM ARZETMEKTEDİR

Tevfik KESKİN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Tevfik Keskin – Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı

Sevgili üretici dostlarım, Süt Üretici Birliklerimiz ve değerli okurlarımız; bu sayımızla yine sizlerle birlikteyiz.
Ülkemiz süt üretimine verdiğiniz üstün emekler ve katkılar tartışılamaz. Üreticilerimizin beklentisi emeklerinin karşılığını almak ve sürdürülebilir hayvancılık yaparak üretmeye devam etmek, evini, köyünü, memleketini terk etmeden, refah içerisinde yaşamını sürdürmektir.
Ülkemiz süt üretiminin büyük bir bölümü küçük aile işletmeleri tarafından yapılmaktadır. Küçük ölçekli süt üretimi, kalite, hijyen ve pazarlama açısından sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Üreticilerin tek yumruk, tek ses olamaması “BÖL-PARÇALA-YÖNET” mantığıyla art niyetli kişiler tarafından kullanılmaktadır. İşte bu noktada, örgütlülük önem arz etmektedir. Bunun için en etkin yol, üreticilerin örgütlenmesini sağlayarak, kaliteli ve hijyenik üretimde bulunmasını sağlamaktır.
Üreticilerin örgütlenmesiyle kalite ve hijyen açısından bir iyileşme söz konusu olmakta, üreticiler bilinçlendirilmekte, birlik ve beraberlik içerisinde pazarlama gücünü de sağlamaktadır. Pazarlama ve fiyatlandırmadaki en büyük sorunlardan biri arz-talep dengesidir. İşin doğasından kaynaklı mevsimsel olarak bahar aylarında süt üretiminde artışlar görülmekte diğer aylarda ise düşüş yaşanmaktadır. Ciddi sayılabilecek bu dalgalanmalar arz talep dengesini bozmaktadır. Son yıllarda Bakanlığımızın Et ve Süt Kurumu ile birlikte çalıştığı süttozu uygulaması sütün fazla olduğu dönemlerde süttozuna çevirerek fiyat istikrarının sağlanmasında büyük önem taşımaktadır. Süt üreticisinin sigortası olan bu uygulamanın sürdürülebilir bir hayvancılık için kesinlikle devam etmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ