12.12.2019 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

SÜTTE ESK’NIN DEVREYE GİRMESİ ÜRETİCİYİ RAHATLATIYOR

Tevfik KESKİN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Tevfik Keskin – Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı
Değerli Milas Süt Dergisi okurları…
Hepimizin bildiği gibi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının piyasada “süt müteahhidi” olarak bilinen taşeron firmaların, “Sanayici sütünü almayacak” diyerek 90-100 kuruşa süt topladığı ve sanayiciye düşük fiyatla sattığını, üreticinin sütünü ucuza vermemesi ve süt ineklerini satmaması için harekete geçerek Et ve Süt Kurumu (ESK) üzerinden piyasaya müdahale etmesinin çok yerinde ve sürdürülebilirliğinin üretici açısından rahatlama sağladığını biliyoruz. ESK’nın piyasadan süt tozu toplayarak piyasayı regüle etme görevini yerine getirmesi üreticiden süt tozu almasının üretici sütünü zararına satmak zorunda kalmayarak süt sektörünün ve süt hayvancılığının da rahat bir nefes aldığı inancındayım.
ESK’nın kullanım ömrü nedeniyle çiğ süt almadığı piyasadan toplanan süt tozları da kurum tarafından satılmasının Merkez Birliği olarak sonuna kadar arkasında olduğumuzu her platformda dile getirdik. Daha önceki yıllarda söz konusu krizin yaşanmasından dolayı ineklerinin kesilmesinin üreticiye büyük zarar verdiğini ve toparlanma sürecinin de yıllar aldığını hepimiz biliyoruz. Yerinde olduğu inancında olduğum bu uygulama ile daha önce yaşananların artık geride kaldığını ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yerinde kararı ile de artık söz konusu olmayacağını ümit ediyorum.

GIDA ENFLASYONUNU DÜŞÜRMEK İÇİN MERKEZ BANKASI İLE GÖRÜŞTÜK
Sürdürülebilir süt üretimi için üreticiden alınan süt fiyatlarının, girdilerdeki artışa paralel olarak yılda bir kez artması gerektiğini daha önce de dile getirdim. Buna ilişkin görüşlerimizin bazı televizyon kanallarında yayınlanmasının ardından Merkez Bankası’ndan arandık ve Gıda enflasyonunu düşürmek için kurulan Gıda Komitesi yetkililerine görüşlerimizi aktararak, geçen haftalarda da kendimizin isteği, talebi üzerine Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından makamların da kabul edildik. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’ya sorunu bire bir anlatarak kendilerine konu ve konular hakkında bilgi verdik.
Çok değerli üreticilerimiz. Vermiş olduğunuz emeğin hakkını sizler için almak adına Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu arkadaşlarım ile her platformda elimizden geleni fazlasıyla yaptığımızı bilmenizi isterim. Sözlerime burada son verirken Milas Süt Üreticileri Birliği Dergisi’nin yapımında emeği geçen başta Milas Süt Birliği Başkanı ve Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Gezgin kardeşim olmak üzere ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ