26.09.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

ÜREME VE ÇEŞİTLİ FIRSATLAR

Başak Erdem

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Süt sığırcılığı işletmeleri için en önemli başarı parametrelerinden bir tanesi de buzağılama aralığıdır . Hedef 13,5 ayda bir yavru alabilmektir. Bunun içinde çok özen ile kızgınlık takibi yapılmalı parametreler incelenmeli ve analiz edilmelidir.  Bakım ve besleme gibi bir çok faktör tohumlama başarısını etkilemektedir, yönetimsel olarak özellikle üstünde durulması gerekenler kızgınlık döneminin kaçırılması , zamanında yapılmayan tohumlama , gebelik muayenesinin zamanında yapılması da ideal olarak 29-32 gün aralığında gebelik muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Geç gebe kalma sorunlarının yol açtığı kayıplar;

1-Uzamış laktasyon günü nedeniyle bir inekten bir laktasyon boyunca daha az süt ortalaması alınması
2-İneğin verimli yaşam ömrü boyunca daha az buzağı vermesi
3-Daha fazla tohumlama yapılması ve bundan dolayı giderlerin artması
4-Üreme probleminden dolayı artan sürüden çıkartma eleme nedeniyle , daha fazla düvenin sürü yenilemek amacıyla kullanılması

 

İşletmelerin giderek büyüdüğü ve iş gücü takibinin giderek önem kazandığı günümüzde alternatif kızgınlık takip yöntemleri, senkronizasyon ile zamanlı tohumlama tohumlama ve erken gebelik teşhis yöntemleri üreme parametrelerinin iyileştirilmesi için giderek önem kazanmaktadır . En önemli senkronizasyon yöntemleri , sistematik tohumlama yöntemlerini ve hedeflenen üreme ve yönetim parametrelerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ