26.09.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

İLÇEMİZİN HAKLI GURURU

Ayhan DEMİRÇİVİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Ayhan Demirçivi – Milas Çiftçi Malları Koruma Başkanı
4081 sayılı yasa ile 1941 yılında kurulan Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, ilçemizde 5 asil, 5 yedek üyesinin yanı sıra, 5 asil 5 yedek üyeden murakabe heyeti, 1 muhasip ve 3 bekçi ile çalışmalarını sürdürüyor.
Çiftçilerimizin ürünlerini, ekili ve dikili alanlarını koruma görevi Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı görevlidir. Bütün işlemler ilçemiz merkezinde yapılıyor. Mahallelerde ancak temsilci ve bekçi tayin edebiliyoruz. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın tek geliri yalnızca bölgedeki ekili ve dikili arazilerden toplanan yıllık aidat ile ekili arazilere zarar veren hayvan sahiplerinden kesilen cezalar.
Milas sınırları içinde bulunan küçükbaş ve büyükbaş tüm hayvanlar 30 Haziran 2014 tarihinde kayıt altına alındı. 30 Haziran tarihinden itibaren küpesiz olan tüm hayvanlar kamu malı statüsüne katıldı. Küpesiz olarak dolaşan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar mahallelerimizde birçok çiftçimize zarar vermekte. Yasal olarak bu tip küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yakalanması, izinsiz kesim yapılması yasak. İzinsiz kesim yapanlar hakkında yasal işlem yapılacak. Vatandaşların ve üreticilerimizin kötü niyetli kişileri yetkililere ihbar etmesi yasal zorunluluk.
Dağlarda başıboş dolaşan büyükbaş hayvanlar mahalle halkına, özelikle bahçe işleri, seralar ile ekili ve dikili alanlara verdikleri zararların tespiti Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı tarafından yapılıyor. Bu zararlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürlüğü’nde görevli mühendislerce tespit edilerek hak sahiplerinin zararları karşılanıyor.
Bölgemizde bulunan yabani küçükbaş ve büyükbaş küpesiz ve sahipsiz hayvanları yakalayıp Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına bildiren mahalle sakinlerine, zeytin ağaçları, ekili arazileri gibi değişik ürünlerinin zararları, yakalanıp satılan mallardan karşılanıyor.

Süt Birliği ilçemizin gururu olmuştur
Büyükbaş hayvancılık dediğimiz zaman son zamanlarda artık aklımıza ilk gelen Milas Süt Birliği oluyor. Her zaman süt üreticisinin yanında olan Milas Süt Üreticileri Birliği, bölgemiz hayvancılığının gelişmesinde öncü kuruluş olmanın haklı gururunu yaşıyor. Bu anlamda Birlik Başkanı Ali İhsan Gezgin, birlik yöneticileri ve birlik çalışanlarını kutluyoruz.

Yöremizde hayvancılık ve süt üretimiyle geçimini sağlayan çiftçilerimiz Süt Birliği’nin yönlendirmeleri, daha uygun şartlarda makine ve yem temin etmesi ile daha kaliteli süt üretimi yapmakta. Üretilen süt ise Birlik aracılığı ile Süt Toplama Merkezleri’nde toplanıp, uygun şartlarda depolanıp pazarlanıyor. En önemlisi de üreticinin emeğinin karşılığı zamanında ödeniyor. Birlik yaptığı çalışmalarla bölgemiz çiftçisinin ve ilçemizin gururu olmuştur. Bizler de Milas Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı olarak Milas Süt Birliği’nin yaptığı her çalışmada yanında olacağımızı ifade edip, üzerimize düşenleri seve seve yerine getireceğimizi belirtiyoruz.
Milas’ın en önemli tarım ürünlerinden biri ise zeytincilik. Geçmişi asırlar öncesine dayanan zeytin ve zeytinyağının insanların sağlığı açısından önemi hep dile getirilmiştir. Böylesine önemli bir değerimizin tanıtımı için son yıllarda güzel bir etkinlik düzenleniyor.

Milas Zeytin Hasat Şenliği
2013 – 2016 yılları arasında ilçemizde görev yapan sayın Kaymakamımız Fuat Gürel’in girişimleriyle, ilçemiz zeytin ve zeytinyağının tanıtılması, sorunlarının ve sorunların çözümünün gündeme getirilmesi amacıyla Zeytin Hasat Şenliği düzenlenmeye başladı.
Şenliğimizin bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek. Daha önce köy dediğimiz, büyükşehir yasasıyla birlikte mahallelere dönüştürülen bölgelerde ikamet eden çiftçilerimizin mutlaka şenliğe daha fazla ilgi gösterip, katılım sağlamaları gerekiyor. Şenliğe birçok akademisyen, zeytin ve zeytinyağı üretimi, sorunları ve çözüm önerileri gibi çok önemli bilgiler aktarıyor. Çiftçilerimiz bu tür etkinliklere katıldıkça, daha fazla bilgi ve tecrübe edineceklerdir.
Şenliğin başlamasına öncülük eden eski Kaymakamımız sayın Fuat Gürel’e, şenliğin 4’üncüsü için çalışmalarını sürdüren şuanda ilçemizde görev yapan Kaymakamımız Eren Arslan’a, destek veren kurum ve kuruluşlara emeği olan kişilere ayrı ayrı teşekkür ederim.

YAZARIN SON YAZILARI
İLÇEMİZİN HAKLI GURURU - 10 Ağustos 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ