16.02.2019 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

“BİRLİKTE” DAHA GÜZEL BİR GELECEK

Ali İhsan GEZGİN

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

Ali İhsan Gezgin – Milas Süt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
Değerli üyelerimiz;
Milas Süt Birliği, yaptığı çalışmalar ve hayata geçirdiği projelerle üyelerine, Milas’a, Muğla’ya ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor.
Hayvan yetiştiriciliği ve süt üreticiliği sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Gelişmelerin yanı sıra sorun ve sıkıntılar da giderek arttı.
Ortadoğu’da yaşanan çatışma ortamı ülkemiz turizmini, süt ve süt ürünleri pazarını etkilemeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Ulusal Süt Konseyi kararlarının bağlayıcılığının olmaması ve maliyet odaklı pariteye göre fiyat belirleyememesi, üretimde planlama sorunu ve ehliyeti olmayan yani çiftçi olmayan kişi ya da kurumların bizim sektörümüze girmesi gibi nedenlerden dolayı üretici zor dönemler yaşayabiliyor.
Ülkemiz süt tüketimi açısından gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde. Ülkemizde çiğ süt üretimi her yıl artmakta olduğu halde, tüketimle ilgili önemli sorunlar yaşanmaya devam ediliyor. Süt üretiminde; sürdürülebilir ve gıda güvenliğini önceleyerek, üreticinin hak ettiği refah seviyesine ulaşmasının sağlamaya, süt ürünleri tüketimini önermeye devam ederken süt ve süt ürünleri ile ilgili yanıltıcı ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan kampanyalara karşı durmaya devam edeceğiz.
Göreve geldiğimiz yıldan itibaren süt üretiminde üreticilerimiz her yıl ortalama % 20 iç büyüme sağladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarıma dayalı ekonomik yatırımlara hem üreticilerimize hem de birliklerimize hibe desteği vermeye devam ediyor. Biz de geçtiğimiz yıl ilçemiz Selimiye Mahallesi’nde satın aldığımız araziye Çiğ Süt Yenileşim Merkezi kurmak amacıyla Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’na 2 Milyon Liralık bir proje sunduk. Projemiz kabul edildi ve geçtiğimiz günlerde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü ile imzalarımızı attık. İnşallah en kısa süre içerisinde Birliğimize Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’ni de kazandıracağız.
Sektörde yer alan paydaş firmalarımız ile ilçemizdeki kurum ve sivil toplum örgütleriyle de sürekli iletişim içerisindeyiz. Yaptığımız ortak çalışmalarla süt tüketimine dikkat çekiyoruz. Her yıl Dünya Süt Günü etkinlikleri ile bunu gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl bir üyemizin çiftliğinde etkinlik düzenlemiştik. Bu yıl ise Birliğin en önemli iş ortaklarından olan Ak Gıda’ya ait Aydın ili Germencik ilçesindeki süt fabrikasına gezi düzenleyerek, Milas’ta ikamet eden, geçimini hayvancılık ve sütçülük ile sağlayan ailelerin çocuklarının üretilen sütün, süt ürünlerine nasıl dönüştürüldüğünü yakından görmelerini sağladık.
Kurumumuzun ve üyelerimizin daha iyi şartlarda hizmetlerden yararlanması için protokoller imzalıyoruz. Tüm üreticilerimizi kazalara karşı sigortalatıyoruz, açmış olduğumuz tarım marketimizden daha uygun şartlarda alet ve ekipman temin etmelerini sağlıyoruz, girdi fiyatlarını düşürmek için piyasa şartlarına göre en uygun fiyatlarda yem ve çiftlik ürünlerini üreticilerimize sunuyoruz. Ayrıca belirli aralıklarda eğitim, seminerler, teknik geziler, köy toplantıları yapıyoruz. Tarım danışmanlığı hizmetimizi veriyoruz. Birliğimiz üyelerimizin sütünü pazarladığı için bakanlığımızın çiğ süt desteklemelerinden en üst rakamdan destek almalarını sağlıyoruz. Her köye süt toplama merkezi yaptık. Buda üreticimizin ayağından en hijyenik haliyle sütü alarak pazarlamakla süt fiyatlarını en üst rakamdan ödeyebiliyoruz. Birliğimizin çıkarmış olduğu Milas Süt Dergisi ile de üreticilerimize yaptığımız çalışmaları aktarmaya, sektörle ilgili gelişmelerden bilgiler iletmeye çaba gösteriyoruz.
Her yıl giderek kaliteli hale gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın bu yıl 8’incisi düzenlendi. Biz Birlik olarak fuarda stantlarımızın yanı sıra etkinliklerimiz ile de yer alarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Fuarın en önemli etkinlikleri arasında yerini alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü ile birlikte düzenlediğimiz Dişi Buzağı Güzellik Yarışması yine beğeni ile takip edildi. Etkinliğimize İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu da katılarak bizleri onurlandırdı. Sayın Bakanımızın yanı sıra etkinliğimizde bizlerle birlikte olan Ak Parti Muğla Milletvekilleri Sayın Nihat Öztürk ve Hasan Özyer, Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek, Milas Kaymakam Sayın Eren Arslan, Ak Parti Muğla İl Başkanı Sayın Kadem Mete, İlçe Başkanı Sayın Levent Akyer, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, vatandaşlar ve üreticilerimize teşekkür ediyoruz.
Ülkemiz, üyelerimiz ve Birliğimiz için daha güzel bir gelecek dileyerek, Milas Süt Dergisi’nin bir sonraki sayısında buluşmayı ümit ediyorum…
Saygılarımla…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ