12.12.2019 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

YAKLAŞIK 2 MİLYON LİRA MALİYETLİ PROJE ONAYLANDI, İMZALANDI

FACEBOOK'ta haberi paylas

YAKLAŞIK 2 MİLYON LİRA MALİYETLİ PROJE ONAYLANDI, İMZALANDI

Milas Süt Birliği tarafından Milas’ın Selimiye Mahallesi’nde yaklaşık 2 milyon liraya mal edilmesi planlanan Çiğ Süt Yenileşim Merkezi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılacak olan hibe desteğiyle hayata geçirilecek…
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2016 yılı 11. etap hibe başvuruları değerlendirildi. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün onayı ile Muğla’nın 78 projesi desteklenecek. Desteklenecek projelerin arasında Milas Süt Birliği’ne ait Çiğ Süt Yenileşim Merkezi de yer aldı.
Hibe sözleşmesi bilgilendirme toplantısı Muğla Valisi Amir Çiçek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı – Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin ve 13 ilçeden 78 proje yatırımcısının katılımıyla Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
İl Müdürü Erkal ve Vali Çiçek tarafından yapılan konuşmalar ile başlayan toplantıda daha sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cengiz Özdemir ve Şube Müdürlüğü personellerince bilgilendirmelerde bulunularak, % 50 hibe desteği almaya hak kazananların bundan sonraki süreçte neler yapmaları gerektiği hakkında sunum yapıldı.
Projemiz 2 Milyon Lira Maliyetinde
Toplantıyı Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar ve Birlik Genel Müdürü Soner Güney ile birlikte takip eden Birlik Başkanı Gezgin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik anlamda her geçen gün büyüyen Milas Süt Birliği’nin kendi alanında yatırımlar yapmaya devam ettiğini belirterek, “İlçemiz Selimiye Mahallesi Sanayi Sitesi Derekuyu Mevkiinde yatırım amaçlı 450 metrekare ticari imarlı arsa almıştık. Arsaya en son teknolojik yeniliklerle donatılmış günlük 30 bin litre kapasiteli merkez, kimyasal – mikrobiyolojik tüm analizlerin yapılacağı Çiğ Süt Laboratuarından oluşan Çiğ Süt Yenileşim Merkezi kurmayı amaçlıyoruz. Bu amacımız doğrultusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırım Desteklemesi Programına proje başvurusunda bulunduk. Yaklaşık 2 milyon lira maliyetli projemiz Bakanlığımızca kabul gördü. İnşallah % 50 hibe desteğiyle bir yatırımımızı da Selimiye’de hayata geçirmiş olacağız” dedi.

İmzalar Atıldı
Muğla’da düzenlenen toplantıdan kısa bir süre sonra başvurusu kabul edilen 78 proje için sözleşme imzalama süreci başlatıldı.
Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’nin sözleşmesi Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Cengiz Özdemir, Milas Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Gezgin ve Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar’ın katılımıyla imzalandı.
İmza töreninde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Erkal, onaylanan 78 projeden 53’ünün sözleşmesinin imzalandığını belirterek, kalan 25 projenin sözleşmesinin yatırımcılarının tatbikat projelerini tamamladıktan sonra yapılacağını ifade etti.
Projelerin tamamlanmasıyla Muğla genelinde toplamda 442 kişiye iş imkânı yaratılarak istihdam sağlanacağını da dile getiren Erkal, projelerin toplam tutarının 63 milyon 626 bin 355 TL, hibe tutarının ise 29 milyon 736 bin 24 TL olduğuna dikkat çekerek tarıma yönelik yatırımların devam edeceğini belirtti.
Milas Süt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gezgin ise “Yaklaşık 2 milyon lira maliyetli yatırımın hayata geçirilmesi için imzalarımızı attık. % 50 hibe desteğiyle Selimiye’de hem birliğimiz hem üyelerimiz hem de bölge halkı için önemli bir çalışma alanı oluşturacağız. Çiğ Süt Yenileşim Merkezi 29 mahallede ikamet eden 1209 üreticiye hizmet verecek ve en az 15 kişinin istihdamı sağlanacak” dedi.

109 Başvuru Vardı
2016 yılı 11. etap hibe desteğine Muğla’nın 13 ilçesinden 109 proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden 78’i kabul gördü. Projelerin 7’si Menteşe, 7’si Seydikemer, 4’ü Fethiye, 1’i Dalaman, 4’ü Ortaca, 43’ü Milas, 2’si Köyceğiz, 3’ü Ula, 2’si Datça, 4’ü Yatağan ve 1’i ise Kavaklıdere’den. 2006 yılından itibaren yapılan desteklemelerle gerçekleştirilen yatırımlarla şimdiye kadar 2 bin 436 kişiye istihdam sağlandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ