28.02.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

ÇOCUKLARLA ŞENLİK HAVASINDA KUTLAMA

FACEBOOK'ta haberi paylas

ÇOCUKLARLA ŞENLİK HAVASINDA KUTLAMA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan ve ülke genelinde uygulanan Lider Çocuk Tarım Kampı Şenliği, Milas Süt Birliği’nin de destekleriyle düzenlenen 21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri ile son buldu…

Çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermek amacıyla Gökova Salih Güneyman İlkokulu ve Yeşilyurt İlkokulu’ndan 40 öğrenciyle gerçekleştirilen “Lider Çocuk Tarım Kampı”nın tamamlanması ve 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla, Milas Süt Birliği’nin sponsorluğunda Muğla Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde şenlik havasında etkinlikler düzenlendi. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Türkiye  Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı – Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Aldemir, Okul Müdürleri, Şube Müdürlerimiz ve öğrenciler katıldı.

İlimizde neredeyse yetişmeyen ürün yok

Programın açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü yaptığı Erkal, “Sizleri burada görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Birçok ülkeyi dolaşmış biri olarak zengin ve kıymeti bilmemiz gereken bir coğrafyada yaşıyoruz. Dünyanın birçok yerinde insanlar gıdaya ulaşmak için savaşlar veriyor. Ülkemizde çok şükür ki böyle bir sorun yok. Sıfırdan iki bin rakıma kadar tarım alanına sahip ilimizde neredeyse yetişmeyen ürün yok. Çocuklarımızı kıymetini bilmeleri için ve israf etmemeleri için bilinçlendirmeliyiz” dedi.

En çok süt üreten ilk 10 ülkeden biriyiz

Konuşmasını Dünya Süt Günü’ne değinerek sürdüren Erkal, “En çok süt üreten ilk 10 ülkeden biriyiz, fakat bir o kadar tüketme alışkanlığına sahip değiliz. Özellikle zihinsel ve bedensel gelişimleri için çocuklarımıza süt içme alışkanlığı kazandırmamız lazım” diyerek programa katılanlara teşekkür etti.

Program daha önceki yıllarda gerçekleştirilen Lider Çocuk Tarım Kampı etkinliklerinden oluşan video gösterisinin sunumu, çocukların halk oyunları ve dans gösterileriyle devam etti. Gösterilerden sonra etkinlik okullar ve öğrenciler arasında kıyasıya süt içme yarışması, yoğurt yeme yarışması, sandalye kapma yarışı ile devam etti. Yarışmaları kazanan çocuklara Milas Süt Üreticileri Birliği’nin hazırladığı hediyeler verildi.

Muğla ve ilçelerinde yarışmalar yapıldı

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Muğla ve ilçelerindeki ilköğretim okulları arasında düzenlenen “Süt İçiyorum, Sağlıklı Büyüyorum” temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerden birinci olan Köyceğiz Hamitköy N.A İlkokulu 3 / A Sınıfı öğrencisi Defne Özdemir’e tablet bilgisayarı İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, ikinci olan Menteşe Dumlupınar İlkokulu 1 / B sınıfı öğrencisi Mustafa Öner Turunç’a bisikleti Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, üçüncü olan Menteşe Dumlupınar İlkokulu 2 / D öğrencisi Eylül Karadayı’ya fotoğraf makinesi Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Aldemir tarafından verildi. Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Süleyman Kurnaz şenliğe katılan tüm çocuklara top hediye etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ