08.07.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

BİRLİĞİMİZ YÖNETİMİ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

FACEBOOK'ta haberi paylas

BİRLİĞİMİZ YÖNETİMİ GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Milas’taki basın çalışanlarıyla ve gazetecilerle bir araya gelen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, süt işleme tesisi ve üreticinin yemdeki girdi maliyetini düşürebilmek için yeni yatırımlar planladıklarını ifade ederek, “Tüm planlamalarımızı ve proje çalışmalarımızı tamamladık. Uygulamaya geçmek için şuan yer tahsisini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Süt Birliği Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar, Milas Süt Birliği Genel Müdürü Soner Güney, Muhasip Üye Mustafa Güder ve Milas Süt Birliği İdari ve Mali İşler Müdürü Ali Akdeniz, Menteş Mahallesi’ndeki Sarnıç Restoran’da ilçedeki gazeteci ve basın çalışanlarıyla yemekli toplantıda buluştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin; ülkemizin güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek ve milli güvenliğimizi tehdit eden terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na tam destek verdiklerini ve cephede kahramanca çarpışan Mehmetçiklerimize başarılar dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Gezgin, tüm şehitlerimizi ve hain saldırılarda hayatını kaybeden sivil vatandaşlarımızı rahmetle andı, gazilerimize de acil şifalar diledi.

Toplantıya katılan gazetecilerin, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nüzü kutlayarak konuşmasına devam eden Başkan Gezgin, birliğin kuruluş hikayesi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

BİRLİK, İLÇEDEKİ SÜT ORGANİZASYONUNUN YÜZDE 60’INA HAKİM

Milas ilçe sınırlarında üretilen sütün yaklaşık  yüzde 60’ını kendi organizasyonlarına kattıklarını ve günlük süt miktarını yaklaşık 15-20 tonlardan 200 tonlara çıkarmayı başardıklarını anlatan Gezgin, “ ‘Bir İdik Birlik Olduk, Üreticinin Gücü Olduk’ sloganı ile çıktığımız bu yolda, çiğ süt üretiminde verim ve kalite artışı, yeni teknoloji ve yöntemlerin yaygınlaşması için çalışmalarımız devam ediyor. Hayvancılıkta eğitim ve eğitime bağlı olarak verimlilik ve kalitenin artırılmasına katkı sağlayarak, bölgesel ve ulusal düzeyde; tarımsal politikalar ve stratejiler geliştirmeye, üreticilerimizin tarımsal faaliyetlerinin her aşamasında karşılaştıkları sorunları çözmeye, projeler üretmeye ve uygulamaya, hayvancılık alanındaki sorunlara dikkat çekmeye, bu sorunlarla mücadele etmeye, çözüm önerileri getirmeye ilk günkü heyecan ve şevkle devam ediyoruz. Küçük ölçekli aile işletmeleri yerine modern ve örnek aile işletmeleri kuracak üretici sayısını artırmayı ve hayvancılık sektörünü daha gelişmiş bölgelerdeki seviyelerin üzerine çıkarmayı, kırsal alanlarda hayvancılık yapan insanımızın gelir seviyesini yükseltmeyi, çiftçimizin serbest piyasa koşullarında her türlü pazar ortamında rekabet edebilirliğini sağlamayı, üreticilerimizin refahının yükseltilmesini hedefliyoruz.” dedi.

“BİRLİĞİM GIDA’YA OLAN TEVECCÜH İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ”

Milas Süt Birliği olarak bu vizyon ve misyonla, üyelerden aldıkları güç ve destekle kısa zamanda çok önemli işler başardıklarını sözlerine ekleyen Gezgin, birliğin hizmetleri hakkında şunları kaydetti:

“Selimiye Mahallesi’nde temeli atılan, çalışma alanı ve kapasitesi ile Ege Bölgesi’nde sayılı tesisleri arasında yer alan Çiğ Süt Yenileşim Merkezimizi yüzde 50 hibe desteği alarak kısa sürede tamamladık ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Birliğim Gıda, Kasap ve Şarküteri A.Ş.’yi hizmete açarak, Birliğimiz üyelerince üretilen başta et ve çiğ süt olmak üzere birçok kaliteli gıdayı ve zeytinyağı, bal gibi yöresel ürünlerimizi uygun fiyatla tüketicimizle buluşturduk. Milas Süt Birliği güvencesiyle alışveriş yapan ve özellikle kısa süre sonra et ürünlerimiz ile ‘Hastalıktan Ari İşletmeler ve Onaylı Çiftlik Belgeli’ işletmelerimizden temin ettiğimiz çiğ sütümüze yoğun ilgi gösteren tüketicilerimize, gösterdikleri teveccüh sebebiyle teşekkür ediyorum. Birliğim Gıda ile üreticilerimizin, ürettikleri ürünü olumsuz piyasa şartlarından etkilenmeden kazançlı bir şekilde tüketime sunmalarını sağladık. Bu sayede üreticiden tüketiciye iki tarafında kazançlı olacağı bir yapı oluşturmayı başarmış olduk.

Bu örnek yapının oluşmasında alın teri dökerek katma değer yaratan, tüm üreticilerimizi yürekten kutlar, bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.

Hemşerilerimizden gelen yoğun ilgi ve talep üzerine, Milas başta olmak üzere, Muğla genelinde açmayı düşündüğümüz yeni şubelerimizin de müjdesini vermek isterim. Bu yeni şubelerimizi açarak hizmet ağımızı genişletmek için çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Birliğim Gıda, Kasap ve Şarküterimizde, Muğla’da ilk defa Süt Matik’i kullanarak 2018 yılının Mayıs ayında çiğ süt satışına başladık. Düzenli artış gösteren süt satışlarımız şuan günlük yaklaşık bin 200 litrelere ulaşmıştır. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin Milas’a gelerek Birliğim Gıda’yı ziyaret etmesi ve Birliğim Gıda’yı örnek bir proje ve çalışma olarak nitelendirmesi bizleri bir hayli onurlandırmıştır. Sayın Bakanımızın, Ulusalararası Süt Zirvesi’nde gerçekleştirdiği sunumunda, Birliğimizin örnek çalışmalarına yer vermesi ise bizleri oldukça motive etmiştir.

Sayın Bakanımıza katkılarından ve takdirlerinden ötürü bir kez daha Milas Süt Birliği ailesi olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz.  Üreticilerimizin modern yöntemlerle hayvancılık yapabilmelerini, kaliteli süt üretebilmelerini sağlamak amacıyla; eğitim ve proje yatırımlarında bulunarak, üreticilerimize bu yönde bilinç kazandırdık. Birlik üyesi tüm üreticilerimizi ferdi kazalara karşı sigortalatarak, olası risk durumlarında üreticilerimizin mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için önlem aldık. Dünya Süt Haftası münasebetiyle süt ve süt ürünlerinin tüketimi konusunda bilinç oluşturmak adına, renkli ve bir o kadar da anlamlı etkinliklere imza attık. Gelecek nesillerimizin, halkımızın sağlıklı beslenme bilinci kazanmaları için çok sayıda öğrencimizi ve velilerimizi, vatandaşlarımızı bu etkinliklere dahil ederek, bilgilendirdik. Her yıl artan ticari faaliyetlerimizle Milas Süt Birliği olarak, Muğla Kurumlar Vergi Listesi’nde ilk 100ê giren tek sivil toplum kuruluşu olma başarısını gösterdik.”

SÜT VE FLAKE İŞLEME TESİSİ YER TAHSİSİ BEKLİYOR

Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde yer tahsisi beklediklerini hatırlatan Gezgin, birliğin yeni proje yatırımları hakkında şu ifadelere yer verdi:

Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde, süt işleme tesisimizi ve diğer yatırım tesislerimizi kurmak için tüm planlamalarımızı ve projele çalışmalarımızı tamamladık. Uygulamaya geçmek için şuan yer tahsisini bekliyoruz. Yer tahsisinin ardından süt işleme tesisimizle birlikte, üreticimizin en büyük girdi maliyeti olan yem konusunda maliyeti düşürecek önemli bir proje olan Flake işleme tesisini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Başta Milas Süt Birliği üreticilerime, Yönetim Kurulu Üyelerime, birlik personelime değerli katkılarından ötürü bir kez daha teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Davetimize katılan, değerli basın mensuplarımıza da değerli çalışmaları için teşekkür ediyorum.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlandığı toplantı, katılımcılara çiğ süt ikramı ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ