28.02.2020 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

BAŞKAN GEZGİN: “KALİTELİ SÜT ÜRETİLMESİ AÇISINDAN EĞİTİMLERİMİZE ÖNEM VERİYORUZ”

FACEBOOK'ta haberi paylas

BAŞKAN GEZGİN: “KALİTELİ SÜT ÜRETİLMESİ AÇISINDAN EĞİTİMLERİMİZE ÖNEM VERİYORUZ”

Milas Süt Birliği, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Pınar Enstitüsü, Pınar Süt ve Çamlı Yem arasında imzalanan çiğ süt üreticilerine yönelik eğitim işbirliği protokolü kapsamında Milas’ın Karacahisar ve Karapınar Mahalleleri’nde ikamet eden süt üreticilerine yönelik “Sağım Uygulamaları” konulu eğitim verildi… Kaliteli ve sağlıklı süt üretiminin aşamaları ve hayvan sağlığı ile ilgili konularda bilgilerin aktarıldığı eğitimler öncesinde üreticilerle bir araya gelen Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, 2014 yılında imzalanan protokolün ardından yaklaşık 50 mahalle ve Süt Toplama Merkezi’nde 2 bin 700 süt üreticisi ve ailelerine eğitim verildiğini belirterek “Asıl önemli olan eğitimlerdir. Hayvanın sağlığı, verimliliği ve kaliteli süt üretmesi açısından eğitimlerimize önem veriyoruz ve tüm üyelerimizin eğitimlerimize katılmasını istiyoruz” dedi…

Milas’ın Karacahisar ve Karapınar Mahallelerinde ikamet eden süt üreticilerine yönelik Milas Süt Birliği tarafından, Birliğin İş Ortaklarından Pınar Süt’ten Çiğ Süt Geliştirme Uzmanı Pınar Tekin’in katılımıyla “Sağım Uygulamaları” konulu eğitim programı düzenlendi.

ÖNEMLİ OLAN EĞİTİMLERDİR

Karacahisar’daki üyelere sağım öncesi, sağım sırası ve sağım sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler aktaran Tekin’in sunumundan önce açılış konuşması yapan Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, süt üreticilerinin gelirlerinde artış sağlamak ve birlik olarak yatırımlarını gerçekleştirebilmek için üretilen sütün kalitesinin artırılması gerektiğine, kalitenin artırılması için ise eğitimlerin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de en önemli unsur eğitimdir. Hayvanın sağlığı, verimliliği ve kaliteli süt üretilmesi açısından eğitimlerimize önem veriyoruz ve tüm üyelerimizin katılmasını istiyoruz. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz eğitimlere de tüm üreticilerimizin eşleri ve çocuklarıyla birlikte katılmaları bizleri son derece mutlu etti. Üyelerimiz kaliteli süt üretmez ise biz pazara kaliteli süt veremeyiz. Kaliteli süt üretmediğimiz takdirde pazarda da yer alamayız” dedi.

BİZLER SİZİN İÇİN VARIZ

Milas Süt Birliği olarak, gün içerisinde birçok alım ve satım yaptıklarını, hizmet ürettiklerini dile getiren Başkan Gezgin, önerilere ve tavsiyelere de her zaman açık olduklarını belirtti. “Bizler sizin için varız” diyerek konuşmasını sürdüren Gezgin, üyelerin mutlaka fırsat buldukça Milas Süt Birliği hizmet binasına uğramalarını istedi.

BİRLİK ÜYELERİMİZİN KAZANCINA KAZANÇ KATACAĞIZ

Üreticinin sütünün toplanılmasının yanı sıra Birlik olarak önemli çalışmalar ve yatırımlara da imza attıklarını ifade eden Başkan Gezgin, “Şuanda sadece sütünüzü topluyoruz ama ilerleyen günlerde danalarınızın etleri üzerinden de hizmet vereceğiz. Birlik olarak kısa süre içerisinde et marketi açacağız. Birlik güvencesinde tüketiciye daha kaliteli et sunup, birlik üyelerimizin yine kazancına kazanç katacağız. Selimiye’de de yaklaşık 2 milyon lira civarında yatırımımız olacak. Bunun % 50’si devlet hibeli. Bunların yanı sıra sizlere bir tarım makinaları parkı oluşturuyoruz. İhtiyaç duyduğunuz her türlü araç gereci uygun fiyat ve uygun şartlarda temin edebileceksiniz. Organize Sanayi Bölgesi’nde de çok önemli bir yatırımımız var. Buradan 15 dönüm yer aldık. Biz burada kendi tesisimizi kuracağız. 2018 yılında yerimiz teslim edilecek. İnşallah kendi tesisimizde kendi sütümüzü işleyerek ayran, yoğurt ve peynir üretip pazarlayacağız. Sizler de Milas’a geldiğinizde kendi sütünüzden yapılan mamulleri alacaksınız” dedi.

BÖLGEMİZİN GEÇİM KAYNAĞI HAYVANCILIK

Karapınar’da gerçekleşen eğitim sunumu öncesinde de üyelere yönelik bir konuşma gerçekleştiren Başkan Gezgin, “Eskiden tütün, pamuk vardı. Artık yok denecek kadar az. Zeytin vardı, iki yılda bir olmaya başladı. Bu gelişmelerin ardından bizim bölgemizin geçim kaynağı artık hayvancılık olmuş durumda. Hayvancılığı da bilinçli bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. İnşallah daha da büyüyüp, büyük bir aile olacağız” dedi.

Birlik Başkanı Gezgin’in yaptığı açılış konuşmalarının ardından sunumunu gerçekleştiren ve daha sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan Çiğ Süt Geliştirme Uzmanı Pınar Tekin, “Sormuş olduğunuz soruların niteliğine baktığımızda gerçekten üreticilerimizin artık daha da bilinçlendiğini ve kendi alanlarıyla ilgili daha da detaylı bilgiler edinmeye çalıştıklarını görüyoruz.  Bu bizleri mutlu ediyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ