16.02.2019 - Bir İdik, Birlik Olduk, Üreticilerin Gücü Olduk....

Başkandan

Kuruluşumuzun 10’uncu yılı

2007 yılında kurulan Milas Süt Birliği’nin bu yıl kuruluşunun 10’uncu yılını kutluyoruz. 2007 yılında 357 üyeyle çıkılan bu yolda 10 yılın sonunda üye sayısı 3 binlere ulaştı. Aynı şekilde 3 personelle başladığımız hizmet ağımızı 62 personele ulaştırarak kaliteli hizmet ve istihdam sağladık. Birliğimiz geçen 10 yılda Milas’ın 67 mahallesinin gelir kaynağı haline geldi. Kurumlar vergisinde Muğla genelinde üst üste ilk 100’e giren ilk ve tek üretici örgütüyüz.

Ürettiğimiz sütün niteliğini artırmak için bilinçlendirme ve yatırım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2016 yılı içerisinde birlik olarak son yatırım alanımız “Çiftlik Ekipmanları Mağazası” olmuştu. Üreticilerimizin tarımsal faaliyetlerinde ihtiyacı olabilecek tüm ürün ve ürün gruplarının yer aldığı “Çiftlik Ekipmanları Mağazası”nı Hacıilyas Mahallesi Gümüşkesen Caddesi’nde hizmete sunmuştuk.

Bu yıl içerisinde de inşallah Selimiye Mahallemizde yatırım amaçlı 1 milyon 600 bin liraya aldığımız 450 metrekare arsaya Çiğ Süt Yenileşim Merkezi kurmaya çalışacağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında, Selimiye mahallesinde buluna arsamız üzerine en son teknolojik yeniliklerle donatılmış ‘Çiğ Süt Yenileşim Merkezi’ projesi günlük 30 bin litre kapasiteli süt toplama merkezi ve Kimyasal – Mikrobiyolojik tüm analizlerin yapılacağı agratite çiğ süt laboratuarı yapılması için bakanlığımıza proje başvurusunda bulunduk. Laboratuvarımız bünyesinde çiğ sütte bakteri, somatik hücre, yağ, yağsız kuru madde, kuru madde, protein gibi analizleri yapılabilecek. Bakanlık tarafından projemiz kabul gördü. Projemiz % 50 hibe ile hayata geçirilecek ve birliğimiz üreticilerine katma değer kazandıracak.